Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Perfect for all your entertainment and gaming, this 27-inch FHD monitor features a high 240Hz refresh rate, fast IPS panel, and is certified by TÜV Rheinland for 3-star eye comfort. Enjoy seamless, smooth motion while gaming or streaming content. This monitor delivers all the action with vibrant colours and without tearing or lag. Experience clear visuals, fluid motion and minimal input lag with a high 240Hz refresh rate and a fast 0.5ms response time. AMD FreeSync Premium technology helps eliminate screen tearing for PC gaming, while an HDMI VRR (Variable Refresh Rate) keeps console action smooth and responsive for seamless gameplay and faster reaction time. Enjoy quicker 0.5ms response time,
and excellent colour accuracy and consistency across wide viewing angles. Maximise your viewing experience with thin bezels. Experience vivid images with eye-catching clarity thanks to 99% sRGB colour coverage.
| Model | SE2726HG |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 5 ms GtG (Fast) 3 ms GtG (Super Fast) 1 ms GtG (Extreme Mode) 0.5 ms GTG (Extreme Mode) |
| Inputs | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 611mm x 47mm x 358mm With Stand: 611mm x 188mm x 453mm |
| Weight | Without Stand: 3.15 kg With Stand: 3.72 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2726HG FHD (1920x1080) Gaming Monitor, 240Hz, FreeSync Premium, IPS, HDR10, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 240Hz
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- AMD FreeSync Premium
- High Dynamic Range: HDR10
- 2 x HDMI 2.1 supports 240Hz
- 1 x DisplayPort 1.4 supports 240Hz
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BTSP
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,818







